השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

או התקשר: 0523-317191

שם מלא

טלפון

אימייל

קבלן שלד או קבלן מפתח?

בעת בניית בית יש להחליט אם לבחור בקבלן גמר, המכונה גם קבלן מפתח ואחראי על כל עבודות הבניה עד סופן. מאידך, ניתן לבחור לעבוד עם קבלן שלד בלבד, ועם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים שאת שירותיהם מזמין בעל הבית בנפרד. החלטה זו הינה בעלת השפעה מכרעת על אופי התנהלות העבודות ומידת ההשקעה של בעלי הבית בפרויקט. לכן, בטרם הבחירה יש להבין את משמעות העבודה עם קבלן מפתח או שלד, ההבדלים ביניהם והיתרונות והחסרונות שכל שיטת עבודה מספקת.

 

הבדלים בין קבלן גמר לשלד

כאמור, קיימים הבדלים מהותיים בין עבודה עם קבלן גמר או קבלן שלד,  הבאים לידי ביטוי ביתרונות והחסרונות של כל שיטת עבודה. חשוב מאוד להכיר את הנתונים ולהבין את משמעותם, כדי שתוכלו להחליט אם הם מתאימים לכם:

  • ידע מקצועי – עבודה אם קבלן גמר דורשת מכם ידע מקצועי בסיסי בתחום הבניה. מנגד, עבודה עם קבלן שלד ואנשי מקצוע נוספים דורשת ידע מעמיק ומקצועי יותר בתחום על ענפיו השונים.
  • ניהול הפרויקט – קבלן גמר אחראי על ניהול הפרויקט בעוד שבבחירת קבלן שלד ניהול הפרויקט נופל על כתפי בעל הבית. מלבד ידע מקצוע האחרון נדרש גם לפניות גבוהה ונכונות להתעסקות שוטפת בכל הכרוך בניהול הפרויקט על כל שלביו.
  • עלויות בניה – על פי רוב העלויות של קבלן שלד יותר נמוכות מאלו של קבלן גמר. ואולם, אם לוקחים בחשבון קצב עבודה יותר מהיר והתנהלות שוטפת נכונה וחסכונית, הבדלים אלו הינם זניחים.
  • אחריות – קבלן גמר אחראי על טיב וזמני כל העבודות המבוצעות בפרויקט. מנגד, קבלן שלד וכל בעל מקצוע אחר לוקח אחריות רק על עבודתו שלו. זהו מצב שגורם לא אחת להאשמות ולהטלת האחריות לכשלים על גורמים ובעלי מקצוע אחרים המעורבים בפרויקט.
  • עמידה בלוחות זמנים – קבלן גמר אחראי על לוחות הזמנים ועל תיאום העבודות של כל הפרויקט. מאידך, קבלן שלד אחראי רק על זמני העבודה שלו, מצב היוצר לעיתים קרובות חוסר חפיפה ועיכובים בבניה. לפעמים נוצר מצב שבו החשמלאי, לדוגמא, אינו יכול להגיע מספר ימים לבניין, ובכך מעכב את קבלן השלד, מצב זה יכול לייצור בעיות רבות ואף לאי נעימות הנוצרות עכב עצירת עבודה.
  • הזמנת חומרי גלם וציוד – קבלן גמר מזמין לפרויקט את חומרי הגלם והציוד הדרושים במחירי סיטונאות, עם אחריות על מועד אספקתם. מנגד, רכישת חומרי גלם וציוד לבד  דורשת להכיר סוגים ואיכויות של חומרי גלם, וכמו כן היא כרוכה בהרבה התעסקות וכאבי  ראש בבירורים אודות אספקת החומרים והציוד בזמן.