השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

או התקשר: 0523-317191

שם מלא

טלפון

אימייל

עלויות בניה וחישוב תקציב

הגדרה מוקדמת של אומדן עליות וחישוב התקציב, הינם מרכיבים בסיסיים בהתנהלות פיננסית נכונה של פרויקט בניה. מדובר באומדנים שיכריעו את היקף הבניה, מרכיביה ואיכותה, ויבטיחו את היכולות לעמוד בתשלומים והתחייבויות בטווח הקצר והארוך.

 

מרכיבי עלויות הבניה

חישוב עלויות הבניה יקיף את כל מרכיבי הפרויקט, לרבות עלות רכישת מגרש ופיתוח תשתיות, תכנון, ועבודות הנדסיות, קבלניות ואדריכליות עבור בניית שלד, גימור ופיתוח השטח. כמו כן, הן כוללות את עלויות תכולת מבנה, ניהול ופיקוח, שכר טרחה לעו"ד, שמאי, חשמלאי, אינסטלאטור ואנשי מקצוע נוספים. בנוסף לעליות הבניה חשוב לכלול גם עלויות נוספות הנלוות להליך כדוגמת אגרות בניה, היטלי ביוב, היטלי השבחה ואגרות שונות. כמו כן, יש לחשב את עלויות הביטוח, מע"מ ומיסים, משכנתא, ושכר הטרחה לאנשי מקצוע כדוגמת אדריכל, מהנדסים, מפקח בניה, מודד, שמאי,  טייח, צבעי, חשמלאי, מעצב פנים וחוץ , מתווך, עו"ד וכן עלויות נלוות בלי צפויות, כאשר מבצעים חישוב תקציב יש תמיד לקחת בחשבון עלויות בלתי צפויות שאינן ידועות מראש. מדובר בעלויות הצצות לאורך הפרויקט עקב מורכבותו, אורכו  וכמות גדולה של אנשים, חומרים ומרכיבים שונים המעורבים בבניה. בדרך כלל סעיף זה יחושב כתוספת של 5-10% מעלות הבניה, ולא פחות מ- 50 אלף ₪.

 

פערי מחירים בתהליך הבניה

נוסף על חישב התקציב שאנו מבצעים יש לקחת בחשבון כי עבור רוב רכיב בפרויקט קיימים פערי מחירים גדולים, הנקבעים בעיקר על פי קצב וסוג העבודה, וכן על פי איכות החומרים הכמות המבוקשת וכמובן העיצוב, המותג והחברה ממנה נרכשים החומרים. העלות של מרכיבים אלו תשפיע על כל שלב בבניה, החל בגודל הבית ומורכבותו, בחירת בלוקים ורעפים לבניה, חלונות דלתות, ריצוף וגימור, ועד לבחירת מטבח, גופי תאורה, מערכת מיזוג, חיפוי לקירות ושבילים לגינה.
פערי המחירים יכולים להסתכם בסכומים גדולים ולכן חשוב להגדיר תקציב מראש על מנת לא לחרוג ממנו בעקבות היצע הגדול והמפתה

 

תכנון נכון של תקציב בניה

תכנון תקציב בניה יבוצע בהתאם לעלויות הצפויות ולתקרת היכולת הפיננסית של הבונים. על מנת שניתן יהיה לעמוד בתקציב יש לתכננו לפי מספר פרמטרים בסיסיים:

  • תכנון תקציב על פי סדרי עדיפויות – על מנת שלא לחרוג מהתקציב יש לתכננו באופן מסודר ומאורגן, וזאת בטבלת אקסל על פי סדרי עדיפויות החל בדברים אלמנטאריים ועד לפרטים שהם בגדר מותרות.
  • חריגה מתקציב – כל חריגה באחד מסעיפי התקציב נדרשת להיות מכוסה על ידי סעיף הוצאות אחר. אין להתפתות להשתמש למטרה זו בתקציב עלויות בלתי צפויות.
  • תיאום שלבי התשלום מול הקבלן – בדרך כלל עדיף לשלם לקבלן בתום שלב, כך שעלויות הבניה יינתנו במקביל לפעימות המשכנתא.
  • בחירת מסלול משכנתא – עבור אנשים רבים מדובר בגורם המימון העיקרי לבניית בית. לשם כך, יש לבחור במסלול בהתאם להון שברשותכם ולשלבי הבניה הצפויים. חשוב שגובה המשכנתא יגיע עד ל- 30% מההכנסות של משק הבית. כמו כן, יש לבחור בהתאם לגובה וסוג הריבית המוצעת לכל אורך חיי המשכנתא, ובהתאם לנקודות היציאה האפשריות בה.